Дискови хернии II част - симптоматични хернии
Защо получаваме хернии, кои са симптомите, рисковите фактори и какво е добре и не е добре да правим след като сме диагностицирани.
В
първата част се фокусирах върху асимптоматичните хернии и проблемите с диагностицирането, а в тази ще хвърлим поглед върху причините за появата им, симптоматиката и други въпроси.
В повечето случаи причината за появата на хернията е неясна
В началото на XX-ти век травмирането се е смятало за основен механизъм за появата на дискова херния, но с течение на времето се е открило, че всъщност при повечето хора с херниран диск не е имало травматичен удар или падане.
Следващата водеща хипотеза е била тази на патологичната дискова дегенерация като основен фактор. Това е процес, при който дисковете се дехидратират (губят част от водата в ядрото), нарушава се целостта на фиброзния пръстен и те като цяло стават по-слаби и по-неподвижни.
С годините разбирането ни за това състояние се изменя и откриваме, че описанието на тези процеси като "патологични" е в много случаи неподходящо и сегашната гледна точка е, че това което наблюдаваме са по-скоро нормални промени, които се наблюдават с напредването на възрастта, подобно на побеляването на косата и появата на бръчки.
*Повече по историята на дисковите хернии и как е еволюирало мисленето ни за тях. (pdf файл)
Затлъстяване, диабет, тютюнопушене и липса на физическа активност
За момента това са рисковите фактори (върху които имаме някакъв контрол) с най-силна връзка за появата на дискови хернии, като гените са друг потенциално изключително важен фактор, който все още се нуждае от много години изследвания, за да разберем до каква степен допринася за тяхната поява (Huang 2016, Yuzhang 2020, Zielinska 2021, Li 2023).
Ако не всички, то повечето от тези рискови фактори увеличават и вероятността от рехерниране след направена операция, като тук има и допълнителни променливи като вида на операцията и хернията.
Свързано с физическата активност е времето прекарано в седнала позиция и прекаляването с натоварвания като други потенциални фактори.
Затова за хората които обичат да тренират с тежести - доброто регулиране на тренировъчното натоварване и наблюдаването на знаците, които ни дава тялото ни е потенциален начин да намалим и без това малката вероятност да получим симптоматична херния.
Като заключение, причините поради които отслабват различните структури като фиброзния пръстен, крайната плочка и надлъжните връзки са множество, припокриват се в различни степени и въздействат помежду си.
Най-често срещаните симптоми
Най-често срещаните болки са тези в кръста и/или седалището (повечето пъти едностранно), като в някои случаи болките продължават надолу по крака и стигат до ходилото. При засягане на нерви е възможно да се появят и изтръпвания, "иглички", а при по-напреднал стадий - неврологични дефицити като слабост и загуба на сетивност в един или двата крака, седалището, гениталиите и загуба на контрол върху уринирането и дефекацията. Подобно на препоръките от организацията Choosing Wisely от предната статия, част от хората с най-сериозните признаци биха изисквали спешен ЯМР, за да се прецени по-добре дали би била нужна операция. За щастие този сценарий се случва много рядко и повечето хора нямат нужда от хирургическа интервенция.
*Правенето на ЯМР в такива случаи е по спешност, както и операцията, защото колкото по-дълго време се притискат нерви, толкова повече ще са щетите, които в един момент се превръщат в необратими. Тук искам да повторя каква е вероятността за подобен сценарий:
- Ако имате дискова херния е по-вероятно тя да не е централна (да сочи право назад), а хернираните тъкани да сочат по-настрани, което намалява вероятността да въздействат върху нервите отговорни за сексуалните функции, ходенето до тоалетна и силата на краката.
- Част от сравнително малкото хора с централна дискова херния нямат сериозни и дълготрайни симптоми.
- От хората които имат сериозни, увеличаващи се симптоми и са изпратени за спешна снимка, не всички ще имат нужда от хирургическа интервенция.
- От малкото хора тръгнали към операционната, ако всичко се е случило достатъчно бързо, вероятността за успешна операция е висока.
По-голямата херния не винаги боли повече
В предната статия видяхме, че:
- Колкото по-голяма е хернията, толкова по-вероятно е да предизвиква симптоми
- Колкото по-голяма е хернията, толкова по-вероятно е тя да се възстанови от само себе си
*В следващите параграфи ще обобщя част от статия на кинезитерапевта Томас Джесън.
Въпреки, че по-тежките хернии са по-вероятни да болят и още по-вероятни да предизвикват неврологични дефицити, интензивността на болката няма добра корелация с големината на хернираните тъкани, с други думи:
- Много от хората с по-леки хернии (протрузии) няма да изпитват болка
- Малко от хората с по-тежки хернии (екструзии) няма да изпитват болка
- Част от хората с протрузии ще изпитват силни болки, въпреки, че хернията им се класифицира като по-лека
- Част от хората с екструзии ще изпитват слаби болки, въпреки, че хернията им се класифицира като по-тежка
Също така размерът няма много добра връзка и с дългосрочната прогноза - ако преди 5 години сте получили херния, в почти всички случаи по сегашното ви състояние няма да можем да разпознаем каква точно е била тя.
Без ЯМР също така по сегашното ви състояние няма да можем да познаем дали хернията все още съществува, дали е намаляла или (по-малко вероятно) дали се е увеличила.
Това е така, защото с течение на времето връзката между симптомите и хернията става все по-слаба, и за да илюстрирам това, ще представя няколко различни сценарии.
Ако получите симптоматична дискова херния, то след 1 година:
- Най-вероятният сценарий е хернията да е намаляла и симптомите да са изчезнали напълно или да са намаляли до голяма степен. С други думи тя може да се превърне в асимптоматична.
- По-малко вероятно е и хернията и симптомите да са изчезнали напълно.
- Още по-малко вероятно е хернията да е намаляла или изчезнала, но въпреки това много от симптомите все още да съществуват.
- Понякога хернията не се е променила особено, но болката е намаляла или изчезнала.
- Отново малко вероятно, но е възможно хернията да се е увеличила и въпреки това болката да е намаляла.
Тези ситуации са хипотетични и зависят от множество фактори от които повечето не са изследвани достатъчно, но целта ми е да илюстрирам непредвидимостта и слабата връзка между нещата които можем да открием на ЯМР и симптомите.
Както виждате променливите "състояние на дисковата херния и тъканите", "неврологични дефицити" и "болка" са три свързани, но все пак отделни феномени, които с течение на времето могат да имат все по-малко помежду си, особено болката и състоянието на тъканите което можем да измерим или разгледаме на образна диагностика. Тази тема вече съм я споменавал тук.
Прогнозата за повечето хора с дискова херния е, че ще се възстановят до 8-12 седмици
Както вече разбрахме, това зависи от много фактори. По-малка част от хората ще се възстановят до около месец, при друга малка част това ще отнеме повече от 12 седмици и за съжаление при много
малък процент от хората, част от симптомите им може да продължат с години.
Изпитвам част от симптомите свързани с дискова херния, какво да правя?
В почти всички случаи най-доброто нещо, което можете да направите е да се обърнете към компетентен личен лекар, невролог, кинезитерапевт или друг специалист, който се занимава с подобни състояния.
Ако сте от малкото хора с прогресиращи неврологични дефицити, колкото по-бързо се увеличават симптомите ви, толкова по-бързо трябва да се консултирате със специалист - отново окуражавам да прочетете насоките на инициативата Choosing Wisely.
Ако вече сте диагностицирани с дискова херния е много по-вероятно да спадате в групата на хората с болки в кръста и/или болка, която започва от кръста/глутеуса и слиза надолу по бедрото.
За вас се препоръчва консервативното лечение:
- Избягвайте движенията от които се увеличават симптомите, особено в началото
- Краткотрайното намаляване на активността е неизбежно, но трябва да търсите начини да се раздвижвате и постепенно да включвате и по-натоварваща физическа дейност. За трениращите - възстановяването от хернията е подходящ момент за наблягане на по-изолиращи упражнения, по-нискоинтензивна аеробна дейност и неща, върху които не сте обръщали много внимание досега. Turning a negative into a positive.
- При много силни болки обикновено се взимат нестероидни противовъзпалителни и други лекарства без предписание
- Очаквайте състоянието ви да започне да се подобрява в рамките на следващите няколко дни и седмици
Какво не се препоръчва?
Краткият (и тъжен) отговор е - повечето неща, които се предлагат:
- Не се препоръчва образната диагностика без подходящите симптоми и флагове
- Въпреки, че кортикостероидите могат да са ефективни, те често се препоръчват на хора които нямат нужда от тях, подобно на образната диагностика.
- Не се препоръчва озонотерапия, ултразвук и пускане на различни видове токове и лазери. Също така ако звучи високотехнологично и ви го рекламират като ново, значи е почти сигурно, че не се базира върху солидни доказателства.
- Не се препоръчват "регенеративни" терапии като терапия с плазма богата на тромбоцити
- Не се препоръчва акупунктура (по принцип, не само за възстановяване от дискови хернии)
- Не се препоръчват намествания и изпуквания
- Не се препоръчват различни видове декомпресии, тракции и подобни "разтягания". Гръбначната декомпресия е хиругическа операция, която може да помогне изключително много на някои хора, всички останали видове терапии, които претендират, че "декомпресират" гръбначните структури са измислица.
- Не се препоръчват терапиите със специални и грандиозни имена и тези, които са защитени от авторски права. Ако някой ви предлага "Гръбнаколечител 3000" или "Терапия на *случайно руско име*", е добре да се обърнете и да си тръгнете. Този съвет има изключения, но е достатъчно добър като общо правило.
- Не се препоръчва използването на услуги от хора, които твърдят, че могат да "излекуват" дисковата ви херния
Между повечето гореспоменати неща има няколко общи нишки, една от които е приемането на пациента като пасивен агент, който отива при "лечител", който от своя страна трябва да го "излекува", така както механик поправя кола. Този начин на мислене е осеян с множество проблеми, повече по тази тема можете да прочетете тук.
Диагностициран съм с дискова херния, мога ли да тренирам с тежести?
Накратко - да. Както споменах по-горе, сега е подходящ момент да наблягате върху неща, които обикновено не тренирате много или изобщо. Важното в този случай е краткосрочно да избягвате натоварванията, които увеличават симптомите, като целта е след това да ги включите бавно и постепенно, на подобна тема съм писал тук.
Отново си струва да повторя - силно препоръчително е да се обърнете към компетентен личен лекар, невролог, кинезитерапевт или друг специалист, който се занимава с подобни състояния, особено преди започване на спортна дейност.
Човешкият гръбнак е здрав и обича умерените натоварвания
Движението и тренировките са потенциално един от най-добрите начини да намалите вероятността от рехерниране.
Появата на симптоматична дискова херния не значи, че това ще ви остане като "слабо място", особено ако започнете постепенно да натоварвате и заздравявате гърба си и още по-добре, цялото си тяло.
Ако сте диагностицирани с дискова херния и имате нужда от насоки относно тренировките ви, сте добри дошли да се свържете с мен.
Свързано с тази статия:
- Ортопедични операции срещу плацебо операции.
Актуализации и редакции:
Публикувано: 2023г.
Цитирана литература:
1. Huang, W., Han, Z., Liu, J., Yu, L., & Yu, X. Risk Factors for Recurrent Lumbar Disc Herniation. Medicine, 2016.
2. Yuzhang, Q., Nan, W., Yuqi, D., Lin, X., & Ran, K. Factors for the recurrence of lumbar disc herniation after percutaneous transforaminal endoscopic discectomy: a meta-analysis. Chinese Journal of Tissue Engineering Research, 2020.
3. Zielinska, N., Podgórski, M., Haładaj, R., Polguj, M., & Olewnik, Ł. Risk Factors of Intervertebral Disc Pathology—A Point of View Formerly and Today—A Review. Journal of Clinical Medicine, 2021.
4. Li, H., Deng, W., Wei, F., Zhang, L., & Chen, F. Factors related to the postoperative recurrence of lumbar disc herniation treated by percutaneous transforaminal endoscopy: A meta-analysis. Frontiers in Surgery, 2023.