top of page

Сън, сваляне на мазнини и здраве

Как некачественият сън афектира здравето ни и саботира опитите ни да сваляме мазнини.

В

ъпреки, че все още не знаем пълният отговор на въпроса "Защо спим?", едно нещо е ясно. Ние се нуждаем от сън и качеството на сънят е фактор, който може да повлияе практически на всяка сфера в живота ни. Темата на тази статия е как некачественият сън се отразява на най-

често срещаните фитнес цели и на здравето ни като цяло.

Ефектите на недостатъчният сън върху свалянето на мазнини

Енергиен баланс

 

Мета-анализ от 2016 показва, че недоспиването може да води до прием на повече храна и намаляване на физическата активност, които водят до постигане на калориен излишък, а както знаем, калорийният дефицит е най-важното условие, което трябва да се изпълни, за да сваляме мазнини. Друго нещо, което се открива при недоспиващите, е че приемът на протеин е по-малък и приемът на мазнини е по-голям, докато при въглехидратите няма промяна.

Важен аспект, който споменават авторите е, че тези ефекти са наблюдавани най-вече в лабораторни условия, с други думи - извън границите на лабораторията, в реални условия, намерените ефекти е възможно да са различни или да липсват напълно.

Както винаги, авторите завършват със заключението, че са нужни още изследвания, за да се изясни силата на тези ефекти, дали има изключения и какви други механизми участват. (Al Khatib 2016

Друго интересно изследване, което обаче не е репликирано (няма други публикувани изследвания, които да водят до същите резултати, или поне аз не съм виждал), показва, че при недоспиване, калорийният дефицит води до по-голямо използване на fat-free mass като енергия, с други думи, всичко различно от мазнини - най-вече мускулна маса. Това значи, че ако искате да сваляте мазнини, а редовно недоспивате, приемате недостатъчно протеин и не тренирате редовно (или още по-зле, ежедневното ви движение е малко и ненатоварващо), то по-голяма част от теглото, което ще сваляте ще е мускулна маса и по-малко - мазнини. (Nedeltcheva 2010)

Метаболитен синдром 

Мета-анализ от 2022г. показва, че недоспиването (дефинирано като сън под 7 часа) се свързва с по-лоша инсулинова чувствителност и увеличен риск от развиване на диабет тип 2. (Sondrup 2022)

Изследване от 2018г. показва, че недоспиването и прекалената продължителност на сънят (което авторите дефинират като сън над 10 часа) също имат връзка с развитие на симптоми на метаболитен синдром. Сравнение с хората, които спят с нормална продължителност, тези, които спят под 6-7 часа е по-вероятно да са с по-голяма обиколка на талията, а спящите над 9-10 часа, е по-вероятно да са със завишени триглицериди, да имат по-малко количество липопротеини с ниска плътност (HDL-C, който често наричаме "добър" холестерол), по-висока кръвна захар и отново, по-голяма обиколка на талията, като последните три се срещат най-вече при жените. Изследването е проведено от 2004 до 2013 година, върху 40-69 годишни корейци. Нужни са още изследвания за да се изяснят механизмите и силата на ефектите. (Kim 2018)

Друг мета-анализ от 2021г. потвърждава някои от точките от горното изследване - според авторите, ако спите твърде малко или много (<7 и >9 часа), увеличавате вероятностите от затлъстяване и високо кръвно налягане, а твърде късият сън увеличава вероятността и от висока кръвна захар. Споменатите рискове са по-малки и може някои от тях да липсват напълно при хора над 65 годишна възраст, причината според авторите е, че с възрастта нуждата ни от сън намалява.

Причините за дългата продължителност на съня и връзката му с метаболитен синдром все още не е изяснена, като една потенциална причина е сънната апнея, при която един от рисковите фактори за развтитието ѝ е затлъстяването. Когато човек страда от обструктивна сънна апнея, сънят му се "фрагментира" и е по-некачествен и затова той се опитва да компенсира с по-дълга продължителност. Затова можем да предположим, че дългият сън сам по себе си не е проблемен, а по-скоро причините поради които човек би имал нужда да спи толкова продължително, водят до негативни последствия. Отново, нужни са още изследвания за да се изяснят механизмите и силата на ефектите. (Che 2021)

Всичките тези данни взети накуп водят до заключението, че некачественият сън не само ще ни затруднява, ако искаме да сваляме мазнини, но също така ще води и до редица негативни последствия за здравето ни. 

Ефектите на некачественият сън върху всичко останало

Ако искате да разберете върху какво друго влияе некачественият сън, силно препоръчвам статията на Пол Инграхам, в която пише за изследвания, които показват, че безсънието може да води до:

- поява на мигрени

- отслабване на имунната система

- депресия

- когнитивни проблеми

- по-ниска производителност по време на натоварвания

- и основната цел на статията му - некачественият сън може да увеличи чувствителността на тялото към болки, което може да доведе до по-лош сън, което допълнително може да увеличи силата на болките и по този начин да се получи порочен кръг.

Като обобщение, можем да заключим, че здравите хора увеличават вероятността да не са здрави, ако не спят качествено, а хората със здравословни проблеми увеличават вероятността да се задълбочат състоянията им. Въпреки, че някои негативни ефекти на недоспиването могат да се забележат дори от една-две нощи с недостатъчен сън, имайте предвид, че опасността се крие в хроничното недоспиване - това което трае с месеци и години. Затова, не се стресирайте, ако от време на време не спите добре, защото това е напълно нормално и се случва на всеки, но се опитайте да приоритизирате съня си и внимавайте дните с некачествен сън да не се превърнат в седмици и месеци.

Ако имате нужда от съвети за подобряване на съня, може да прочетете тази статия.

Актуализации и редакции:

Публикувано: 2022г.

Цитирана литература:

   1. Al Khatib, H. K., Harding, S. V., Darzi, J.,  & Pot, G. K . The effects of partial sleep deprivation on energy balance: a systematic review and meta-analysis. European Journal of Clinical Nutrition, 2017.

   2. Nedeltcheva, A. V., Kilkus, J. M., Imperial, J., Schoeller, D. A., & Penev, P. D. Insufficient Sleep Undermines Dietary Efforts to Reduce Adiposity. Annals of Internal Medicine, 2011.

   3. Sondrup, N., Termannsen, A.-D., Eriksen, J. N., Hjorth, M. F., Færch, F., Klingenberg, L., & Quist, J. S. Effects of sleep manipulation on markers of insulin sensitivity: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Sleep Medicine Reviews, 2022.

   4. Kim, C. E., Shin, S., Lee, H.,-W., Lim, J., Lee, J.-K., Shin, A.,  & Kang, D. Association between sleep duration and metabolic syndrome: a cross-sectional study. BMC Public Health, 2018.

   5. Che, T., Yan, C., Tian, D., Zhang, X., Liu, X., & Wu, Z. The Association Between Sleep and Metabolic Syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis. Frontiers in Endocrinology, 2021.

bottom of page