Кости II част: остеопороза
Какво представлява остеопорозата и как можем да ѝ въздействаме.
Д
нес ще споделя статия на Barbell Medicine на тема остеопороза.
В първата част на тази поредица припомних какво представляват костите и как реагират на физическо натоварване.
Какво представлява остеопорозата?
При всички хора здравината на костите започва да намалява след определена възраст (повече информация за това в първата статия), а тази диагноза се поставя на хората с по-слаби и лесно-чупливи кости, като нейната по-лека форма се нарича остеопения. Това състояние често се развива без предупредителни знаци и обикновено се открива късно, когато човек падне и счупи кост, а колкото по-възрастен и слаб е човекът претърпял фрактурата, толкова по-опасни могат да бъдат последствията. В голяма част от случаите, хората не си възвръщат предишната мобилност и сила, което може да увеличи вероятността от повторно падане, тук съм писал на подобна тема.
Жените след менопауза (или жените с премахнати яйчници) са с по-голяма вероятност от развитие на остеопороза, а мъжете страдащи от екстремно нисък тестостерон (по-малко от 200 нг/децилитър) също са рискова група.
Основните фактори, които намаляват здравината на костите ни са пушенетo, пиенетo на алкохол и твърде ниското тегло (въпреки ограниченията си, индексът на телесната маса може да е добър начин за преценяване дали някой има твърде ниско тегло - BMI calculator). Други фактори като хроничен дефицит на витамин Д, проблеми с щитовидната или паращитовидните жлези, проблеми с бъбреците и червата и други здравословни състояния могат да допринесат за развитието на остеопороза. Използването на орални стероидни или високи дози от инхалаторни стероидни лекарства също може да имат подобни негативни последици (стероидните назални лекарства за алергични състояния не предизвикват проблеми).
Тестване за остеопороза
Минералната костна плътност се измерва със скенер наречен DEXA (dual-energy X-ray absorptiometry), който използва рентгенови лъчи и резултатът от този скенер се използва за пресмятане на рисковите фактори за риск от фрактура. За калкулирането се използват инструменти (алгоритми) като този.
Въпреки страшните неща, които описах, повечето хора са с ниска вероятност от развитие на остеопороза, затова и не се препоръчва на всички да се тестват. Колкото по-възрастен е и с колкото повече от рисковите поведения и фактори се припознава човек, толкова по-добре е да се тества, като на някои места се препоръчва всички жени над 65 годишна възраст да се проверят за отслабване на костите. На подобна тема съм писал тук: предиагностициране в мускулно-скелетната медицина.
Как можем да въздействаме на остеопорозата?
Понякога се препоръчва използването на витамин Д под формата на хранителна добавка (превантивното използване на витамин Д при липса на съмнения за остеопороза не се препоръчва), а в други случаи може да се използват и лекарства, които намаляват разграждането на костите и/или увеличават изграждането на нова костна тъкан.
Основните фактори при поддържането и увеличаването на здравината на костите са:
Важно е да окуражаваме хората диагностицирани с тези състояния да са физически активни, затова aко ви е поставена подобна диагноза, дори и да са ви казали, че костите ви са крехки и по-лесно чупливи, това не значи, че не можете изобщо да ги натоварвате! Не само това, но и ако физическото натоварване липсва, вероятността от подобрение на състоянието намалява. При хората с по-напреднала остеопороза, тренировката може да представлява повдигания на леки предмети като бутилка с вода, улеснени варианти на клякане, кратки разходки, упражнения за баланс и други.
Може би си струва да затвърдя основното послание на тази статия - остеопорозата е от състоянията, върху които имаме голям контрол и много от диагностицираните хора ще могат значително да заздравят костите си, стига да са търпеливи и да полагат достатъчно усилия в правилната посока. Другото положително нещо е, че това е състояние, което е податливо на превенция - колкото по-рано започне да тренира човек и като цяло колкото по-здравословно живее някой, толкова по-малка е вероятността да развие подобни проблеми.
Ако имате нужда от помощ в тренировките ви или не тренирате и не сте сигурни как да започнете, сте добре дошли да се свържете с мен.
Статията на Barbell Medicine - A Basic Guide to Osteoporosis.
*Picture of deadlifting woman is taken from ABC Central Victoria: Larissa Romensky.
Актуализации и редакции:
Публикувано: 2023г.
Последна актуализация: 2024г.