Ортопедични операции срещу фалшиви операции
В много случаи плацебо операциите се справят също толкова добре колкото и истинските.
П
лацебо. Ноцебо. Фалшиви операции. Тези думи не говорят нищо на повечето хора, но са изключите лно важни концепции за медицината.
Днес ще обобщя статия на терапевта Тод Харгроув, в която преглежда изследвания относно неефективността на някои ортопедични операции. Една от важните точки в статията му е, че тези операции продължават да се препоръчват масово въпреки, че знаем от години, че не са достатъчно ефективни.
*Изследванията можете да намерите в статията му.
Ортопедични операции на коленете:
Разполагаме с изследвания, които категорично показват, че операциите артроскопичен лаваж (промиване на ставата) и дебридмент (почистване и полиране на повърхността на ставата) не са ефективни в намаляването на болките и увеличаването на функционалния капацитет на човека. Тествани срещу плацебо операции, (на едната група хора е направена истинска операция, а на другата група хора са направени само малки кожни разрези) те не се справят по-добре от плацебо интервенцията. Подобни резултати имаме и от операцията частична менисектомия, при която ползите са малки, липсващи или негативни.
Като цяло, данните с които разполагаме показват, че артроскопичните процедури не са ефективни срещу намаляване на болките в коленете и увеличаване на фунционалният капацитет на човека.
Ортопедични операции на гръбнака:
Спондилодезата (имобилизирането на два или повече прешлена чрез свързването им един с друг) не показва обещаващи резултати след тестването ѝ в клинична обстановка и не би трябвало да се препоръчва пред по-консервативни методи.
За друга операция, вертебропластика, при която се инжектира специален цимент в наранения прешлен, също съществуват смесени доказателства относно ефективността ѝ.
Ортопедични операции на раменете:
Артроскопичните процедури като акромиопластиката (при която част от акромиона се премахва), операциите при разкъсвания на ротаторния маншон и тенодезата на бицепс са операции, които са много по-малко ефективни отколкото бихме искали.
Като цяло за хирургическите интервенции при болки в раменете има смесени доказателства относно ефективността им и преди да се стигне до тях трябва да се опитват по-консервативни методи.
Обобщение
- Не предприемайте действия (или бездействие) базирани единствено върху информацията в тази статия! Ако имате притеснения се свържете с лекар! Аз не съм медицинско лице и информацията в статията е кратко обобщение, което не обхваща всички нюанси и ситуации, които биха могли да важат за Вас.
- Преди да ви оперират, в голяма част от случаите трябва да сте опитали други методи - най-вече контролирано и добре дозирано натоварване и просто изчакване на тялото да се възстанови от само себе си. Трябва да обсъдите с хирурга ви вероятността операцията да не подейства позитивно и да прецените дали си струва.
- Това че споменатите операции са по-неефективни, не значи, че никога не трябва да се използват и още повече не значи, че няма операции, които са изключително ефективни.
Защо продължаваме да препоръчваме (тези) неефективни операции?
Според мен най-вече поради пет причини:
1. Все още е доминантен наративът за "тялото е машина", при който всяка част от тялото се износва лесно и следователно след това може да се поправи или смени, като идеята е впоследствие симптомите да изчезнат. На тази тема съм писал повече в тази статия.
2. Преди съм споменавал колко трудно може да е на един лекар да следи всичките нови изследвания или пък просто нежеланието на някои да го правят изобщо. Много хора изостават зад науката и
новите неща, които откриваме.
3. "Лекувал съм пациенти по този начин, така че не ме интересува мнението на другите, нито пък какво казват изследванията" - персоналните анекдоти са доказателство с много ниска стойност и всеки човек може да се излъже по този начин.
4. "Винаги сме лекували по този начин, така че това, което правим, работи" - когнитивната заблуда appeal to tradition в действие.
5. Защото това е бизнес модел, който може да изкарва повече пари.
Статията на Тод Харгроув - Many orthopedic surgeries don't work better than placebo.
Цитирана литература:
1. Morris, Z. S., Wooding, S., & Grant, J. The answer is 17 years, what is the question: understanding time lags in translational research. Journal of the Royal Society of Medicine, 2011.